Jak oszczędzać pieniądze na wyjazd?

Dodane przez

Jak oszczędzić pieniądze na wyjazd?

Wyjazdy organizowane na własną rękę to bez wątpienia możliwość zaoszczędzenia nawet 70% kwoty w stosunku do wartości wycieczek organizowanych przez biura podróże. W przypadku dalekich i dłuższych podróży może to być nadal niebanalna kwota kilku tysięcy złotych. Jak w takim razie zdobyć pieniądze na podróż marzeń?

Najprostszym sposobem na to jest regularne oszczędzanie. Jeśli jesteś w stanie odłożyć w miesiącu 200 zł, to za rok możesz sobie śmiało pozwolić na dwutygodniowy wyjazd do Maroko, a jeśli 300 zł, to możesz spędzić tydzień w Kenii z last minute, a za 400 zł miesięcznie dwa tygodnie w Tajlandii. Jeśli 200 zł to nadal za dużo oszczędzaj tyle ile jesteś w stanie odłożyć, najważniejsze jest to aby regularnie odkładać pewną kwotę pieniędzy.

Jeśli jesteś studentem i chcesz podróżować rozważ opcje Work&Travel, tak jak to zrobili moi znajomi. Jedni spędzili 3 miesiące w Stanach Zjednoczonych Ameryki z czego po 2 miesiącach pracy w parkach rozrywki w miesiąc czasu przejechali całe Stany od wschodu do zachodu. Inni spędzili cały rok na statkach pasażerskich jako obsługa zwiedzając tym samym cały świat od Europy, przez Karaiby po Polinezję Francuską.

A może masz jakieś umiejętności, które pozwolą Ci wykonywać Twój zawód za granicą? Mam znajomych, którzy są instruktorami nurkowania w Tajlandii, albo pracują jako barmani na tropikalnych wyspach.

Czy Twoja praca może być wykonywana zdalnie? Jeśli tak to rozważ jej wykonywanie prosto z tropikalnych plaż Azji. Koszty życia są często znacznie niższe niż w Polsce, a życie bardzo przyjemne.

Możesz też wygrać w Lotto lub odziedziczyć fortunę, ale jeśli to Ci się nie uda nadal masz spory wybór możliwości:)

Jak oszczędzić na kosztach samego wyjazdu?

  1. Kupuj bilety lotniczy tylko wówczas gdy są na nie promocje. Wybierz kilka interesujących cię kierunków i obserwuj promocję już na kilka miesięcy przed planowanym terminem lotu. Najlepsze promocje na loty kontynentalne pojawiają się często na 6 do 9 miesięcy przed lotem. Na loty lokalne jest to często 2-4 miesięcy przed. Wybierz ten kierunek na który trafią się atrakcyjne ceny biletów.
  2. Korzystaj z hosteli zamiast hoteli. Za łóżko w wieloosobowym pokoju zapłacisz kilkukrotnie mniej niż za pokój w hotelu. Możesz również skorzystać ze strony Couchsurfing.org gdzie ludzie pomagają sobie na wzajem i użyczają miejsc noclegowych na całym świecie.
  3. Korzystaj z transportu publicznego zamiast z taksówek. Wymaga to nieco ogarnięcia w nowym mieście, ale z pewnością dasz sobie radę.
  4. Jeśli podróżujesz w kilka osób negocjuj ceny. Wszystkie wycieczki i transport oferowane przez lokalne firmy (pośredniczące w sprzedaży) przy większej ilości osób chętniej zejdą z ceny aby dobić targu.
  5. Jedz tam gdzie jedzą lokalsi. Jedzenie zazwyczaj jest tam bardzo dobre, a kosztuje znacznie taniej niż w restauracjach dla turystów. Jeśli nie możesz znaleźć tanich restauracji zrób zakupy w sklepie i gotuj samemu.

Jeśli bardzo zależy Ci na niskobudżetowym wyjeździe w dalekie rejony wybierz Azję, to jeden z tańszych rejonów na świecie i ma bardzo wiele do zaoferowania. Jeśli zdecydujesz się na niskobudżetowy wyjazd koszt przeżycia w Tajlandii czy Wietnamie spokojnie może zmieścić się w ok 60-80zł za dzień (hostel+lokalne jedzenie).

Na czym nie oszczędzać przed wyjazdem?

Przed pierwszym dalekim wyjazdem nie zapomnij zaszczepić się przynajmniej na żółtaczkę WZW A+B, będzie to koszt ok 180 zł. Szczepienie raz na całe życie.

Nie zapomnij również o ubezpieczeniu podróżnym, każdy wyjazd do świetna przygoda, ale gdy stanie się coś nieprzyjemnego lepiej być przygotowanym. Ubezpieczenie to koszt od kilku do kilkunastu złotych za dzień. W zależności od rejonu do którego się udajemy oraz tego czy planujemy uprawiać sporty ekstremalne (skoki na spadochronie, loty, nurkowanie, itp.).


Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Random articles