Co zabrać na Filipiny #1

Dodane przez

Po pierwsze na wyjazdy organizowane samodzielnie, podczas których rzadko spędzam więcej niż 2-3 dni w jednym miejscu zabieram dwa plecaki. Duży 75 litrowy i mały, który traktuję jak bagaż podręczny. Dzięki plecakom cały dobytek mam zawsze przy sobie i łatwo mogę go przenieść. W duzym plecaku zostaw wolne miejsce tak aby zmieścić w nim mały plecak. Jeśli planujesz wybrać się w podróż na własną rękę podczas, której będziesz w ciągłym ruchu to zapomnij o torbach i walizkach na kółkach.

Jak spakować się na wyjazd na Filipiny?

Każdy wyjazd to ubrania, buty, sprzęt fotograficzny i kosmetyki, ale to nie wszystko. Jadąc w tropikalne rejony zabierz ze sobą:

  1. Ubrania (bierzemy jak najmniej: kilka t-shirtów, 4 pary skarpetek, bielizna, krótkie spodnie, długie lekkie spodnie potrzebne przede wszystkim na czas przelotów i dostanie się na lotnisko w Polsce przy ujemnych temperaturach, bluza, czapka, strój kąpielowy, buty sportowe i japonki).
  2. Kosmetyki i leki, to co zawsze, sam wiesz najlepiej, ale nie zapomnij o: kremie do opalania, min filtr 30 i Panthenolu jeśli już zapomnisz o kremie. W coś od komarów lepiej zaopatrzyć się na miejscu, ale najlepiej działają moskitiery nad łóżkiem. Leki na problemy żołądkowe i przeziębienie.
  3. Aparat fotograficzny, ja zawsze radzę zabrać porządny aparat niż później żałować, że zdjęcia ma się zrobione jedynie telefonem komórkowym. Pakuję jeszcze kamerę Go Pro i tablet.
  4. Lekkie buty i japonki.
  5. Okulary przeciwsłoneczne.
  6. Dmuchane oparcie pod szyję, zatyczki do uszu i opaska na oczy – ułatwi Ci sen przy dłuższych trasach.
  7. Okulary przeciwsłoneczne.
  8. Książka, lekka i nie za ciężka.
  9. Przekąski.
  10. A teraz kilka mniej standardowych rzeczy:

Zestaw do snorkelingu, to coś czego nie chcesz przegapić, rafy koralowe na Filipinach są jednymi z najlepszych, jak również możliwość pływania z rekinami, delfinami i ławicami ryb.

Buty neoprenowe, znakomicie sprawa jeśli planujecie uprawiać canyoneering lub chodzenie po płyciznach pełnych ostrych kamieni.

      

Wodoodporny worek w celu zabezpieczenia sprzętu elektronicznego i dokumentów.

Ręcznik wodoodporny, mały, lekki i łatwy w utrzymaniu w podróży.
Karta płatnicza/kredytowa w dolarach. Taka karta pozwoli ograniczyć niepotrzebne koszty związane z podwójnym przewalutowaniem. Kiedy płacisz polską kartą poza Polską i UE wówczas złotówki są przeliczane najpierw na Euro lub Dolary, a dopiero wówczas na lokalną walutę. Jeśli Twój bank pobiera wysokie opłaty za przewalutowanie (a tak zazwyczaj jest) płacisz dwukrotnie. Koszt takich operacji mogą sięgnąć nawet 10% wartości początkowej. Jeśli w podróż wybieracie się po Europie wówczas karta powinna być w euro.

Gotówka. Najlepiej zabrać euro i/lub dolary. W sporej części Filipin nie ma łatwego dostępu do bankomatów. Gotówka również ograniczy nam koszt związane z obsługa bankomatów i przewalutowaniem.

Szczepienia.
Jeśli nie zapuszczasz się w dżunglę i odludne tereny w większości przypadków wystarczy Ci szczepienie WZW A+B i tężec.
Przed wyjazdem zapoznaj się z wytycznymi dla danego kraju i rejonu w który jedziesz. Nie cały obszar danego kraju wymga takich samych szczepień: http://www.medycynatropikalna.pl/kraj/filipiny/70

 

Kategorie:
Filipiny Blog

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Random articles